- Szczegóły
-
Kategoria: Bez kategorii
-
Opublikowano: piątek, 07, październik 2016 07:37
-
Super User
-
Odsłony: 395
GSG 9 der Bundespolizei (potocznie GSG 9; do 2005 Grenzschutzgruppe 9, Zespół nr 9 Federalnej Straży Granicznej) to niemiecka jednostka antyterrorystyczna, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, będąca wzorem dla odpowiedników z innych państw, utworzona po tragicznych wydarzeniach z IO w Monachium 1972 r. za zgodą ówczesnego ministra federalnego spraw wewnętrznych RFN Hansa-Dietricha Genschera.
GSG 9, jak i Bundespolizei podlega Bundesministerium des Innern. Siedziba GSG 9 znajduje się w miejscowości Sankt Augustin pod Bonn. Nakryciem głowy funkcjonariuszy jest zielony beret. GSG 9 jest komórką organizacyjną Bundespolizei.
GSG 9 jest używana do zwalczania terroryzmu, odbijania zakładników, eskortowania, zabezpieczania obszaru, neutralizacji wyznaczonych celów. Proces selekcji składa się z trzech etapów. Mogą do niego przystąpić kandydaci z Bundespolizei lub Polizei po dwóch latach nienagannej służby. Najpierw odbywa się egzamin wstępny. Bada się poziom inteligencji, cechy psychiczne i sprawność fizyczną. Następnie odbywa się 13 miesięczny trening podstawowy polegający na doskonaleniu ogólnej sprawności fizycznej i umiejętności strzeleckich. Ostatnia faza szkolenia trwająca 9 miesięcy to już doskonalenie taktyki szturmowej i działanie zespołowe.
Niektóre akcje GSG 9:
1977 – Operacja „Magiczny Ogień” odbicie wszystkich 86 zakładników lotu Lufthansy 181 (Boeing 737) i zabicie 3 porywaczy na lotnisku w Mogadiszu – Somalia
1982-1993 – aresztowania członków Frakcji Czerwonej Armii
1994 – uwolnienie zakładników w Kassel
2000 – pomoc w uwolnieniu zakładników na Filipinach
2001 – pomoc w uwolnieniu 4 niemieckich turystów w Egipcie
2001-2002 – aresztowania terrorystów powiązanych z zamachami z 11 września
2003-2004 – działania w Iraku (ochrona ambasady w Bagdadzie)
GSG 9
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/GSG_9
- Szczegóły
-
Kategoria: Bez kategorii
-
Opublikowano: piątek, 30, wrzesień 2016 07:36
-
Super User
-
Odsłony: 393
United States Navy Sea, Air and Land (SEAL) ( Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd) to siły specjalne amerykańskiej marynarki. Prekursorem oddziałów SEAL był "UDT" (Underwater Demolition Team), który działał m.in. w czasie II wojny światowej i konfliktu koreańsko-amerykańskiego. Jednostkę sformowano 25 maja 1961 roku.
The Only Easy Day Was Yesterday- Jedyny łatwy dzień był wczoraj. - MOTTO SEALs-ów
Siły te powstały na polecenie amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Walczyły w każdym większym amerykańskim konflikcie od czasu wojny wietnamskiej. Dziś są używane do akcji bezpośrednich i specjalnych operacji rozpoznawczych. Biorą udział w tzw. VBSS – czyli opanowanie jednostek pływających.
Kiedyś działały głównie w "taktyce niebieskiej" (jeziora, rzeki, morza, oceany) dziś są jednostką uniwersalną jeżeli chodzi o działania specjalne. Operują głównie na lądzie, również w konfliktach niebędących wojnami.
Oddziały Marynarki Stanów Zjednoczonych Sea, Air and Land (SEAL) są elitarnymi oddziałami Sił Operacji Specjalnych Marynarki USA, którym powierzono zadania takie jak: zagraniczna obrona wewnętrzna, działania bezpośrednie, kontrterroryzm, zwiad specjalny. Ochotnicy, którzy przebrną przez 25-tygodniowy "podstawowy kurs niszczenia podwodnego" – BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL), dalej muszą odbyć szkolenie w ramach 16-tygodniowego kursu SQT (SEAL Qualification Training), aby zakwalifikować się do plutonu Navy SEAL, bądź plutonu SDV. Dopiero po przejściu tego specjalistycznego programu treningowego, mogą nosić i szczycić się Odznaką Walki Specjalnej znanej także jako Trójząb SEALsów. Odznaka ta (czasem zwana „Budweiser” z powodu jej podobieństwa do orła z logo firmy Anheuser-Busch) służy jako najszerzej znany znak rozpoznawczy wśród całych Sił Operacji Specjalnych. Jest zazwyczaj noszona wraz ze skrzydełkami spadochroniarzy Marynarki/Piechoty Morskiej, które są przyznawane po 10 skokach.
W maju 2011 r. Navy SEALs została uhonorowana przez prezydenta Baracka Obamę Presidential Unit Citation – najwyższym odznaczeniem, jakie można przyznać w USA jednostce wojskowej.
Operacje, w których jednostka brała udział:
25 maja 1961 – prezydent Kennedy powołuje specjalną jednostkę o nazwie Navy SEALS.
1 stycznia 1962 – możliwa działalność operacyjna.
1963-1975 – udział w operacji w Wietnamie. O tym jak skuteczni byli komandosi świadczy określenie ich przez Vietcong: "Diabły z zielonymi twarzami". W tym konflikcie zginęło 49 komandosów.
1983 – udział w operacji na Grenadzie.
1989 – operacja "Just Cause" w Panamie, mająca na celu powstrzymanie Manuela Noriegi przed opuszczeniem kraju.
1990 – udział w operacji "Pustynna Burza".
1993 – udział w operacji "Restore Hope" w Somalii. Dokładnie – udział 4 operatorów SEALS z SEAL TEAM 6 w akcji "Irene" znanej np. z filmu Helikopter w ogniu (w grupie naziemnej płk. McKnighta).
1997 – zatrzymanie zbrodniarza serbskiego Miroslava Tadicia – Bośnia.
marzec 2002 – operacja "Anakonda" – Afganistan.
2002 – udział w operacji "Enduring Freedom" – Afganistan.
2003 – udział w operacji "Iraqi Freedom" – Irak.
28 czerwca 2005 - udział w operacji "Red Wings" - Afganistan.
2011 – operacja "Włócznia Neptuna" - zabicie Osamy bin Ladena – Abottabad, Pakistan.
SEALs posiada 9 zespołów: SEALs TEAM ONE, SEALs TEAM TWO, SEALs TEAM THREE, SEALs TEAM FOUR, SEALs TEAM FIVE, SEALs TEAM SIX (DEVGRU- najbardziej elitarny zespół w tej elitarnej jednostce), SEALs TEAM SEVEN, SEALs TEAM EIGHT, SEALs TEAM TEN. Początkowo każda drużyna odpowiadała za inny obszar świata, lecz po rozpoczęciu Wojny z Terroryzmem jednostka musiała dopasować się do zmieniającej sytuacji i zrezygnowano z tego podziału.
O jednostce i przeprowadzonych przez nią operacjach powstało wiele książek i filmów.

Insygnia Special Warfare Command
powszechnie używana jako symbol SEALs
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/United_States_Navy_SEALs