JEDNOSTKI SPECJALNE

SPECIAL AIR SERIVE - SAS

 

SPECIAL AIR SERVICE - SAS

 

          Jednostka została sformowana 1 lipca 1941roku przez Davida Stirlinga, początkowo jej głównym zadaniem było przeprowadzanie ataków dywersyjnych za liniami wroga w trakcie działań w Afryce Północnej.

          Motto SAS brzmi Who Dares Wins, co można przetłumaczyć jako Kto się odważy, ten wygrywa.

          Obecnie istnieją trzy jednostki o nazwie SAS: 22 Professional Regiment of the Special Air Service – zawodowa jednostka wojskowa oraz 21 SAS (The Artists) i 23 SAS będące formacjami Armii Terytorialnej (ang. TA). Dwie pozostałe skupiają osoby zgłaszające się ochotniczo do służby w armii terytorialnej, stanowią naturalną bazę uzupełniania stanów osobowych w sytuacjach tego wymagających, na rzecz jednostki zawodowej. Służą w nich ludzie, którzy w swym czasie wolnym – a są to najczęściej wybrane weekendy – odbywają przysposobienie do działań bojowych. Podobny system przyjęli Australijczycy dla swojej bliźniaczej jednostki SASR. Pułk SAS (22 SAS) jest główną formacją specjalną Armii Brytyjskiej, pełni także bardziej specjalistyczną rolę szeroko rozumianej formacji do walki z terrorem i organizowania przedsięwzięć ratunkowych. Pomimo, iż nie jest jednostką ściśle kontrterrorystyczną, ukierunkowaną wyłącznie na operacje o profilu CT/HRU zalicza się do liderów tej formy działań specjalnych. Swego rodzaju wielozadaniowość w zakresie operacji specjalnych o najwyższym priorytecie stanowi inspirację dla centralnie podporządkowanych formacji specjalnych tworzonych współcześnie, tj.: polski GROM, kanadyjski JTF2, niemieckie KSK. Zdolność do wykonywania szerokiego spektrum działań bojowych o najwyższym priorytecie poza obszarem kraju, możliwości prowadzenia wywiadu we własnym zakresie (do pewnego stopnia), to idee leżące u podstaw tworzenia ww. formacji. Brytyjczycy są cenionymi konsultantami w swej dziedzinie, między innymi ze względu na doświadczenie oraz intensywne i wszechstronne szkolenie, mimo że wobec rosnącego wyrafinowania i skomplikowania sposobów walki terrorystów obecnie przeważają poglądy o koniecznej specjalizacji, np. w dziedzinie uwalniania zakładników. Wyrazem tego są chociażby operacje zwane przez Francuzów PROM: na dużych obiektach ze znaczną liczbą zakładników.

 

           Działania zbrojne:                                                                                                    

II wojna światowa
powstanie malajskie
konfrontacja indonezyjsko-malezyjska
rebelia dhofarska
konflikt adeński
konflikt w Irlandii Północnej
wojna o Falklandy-Malwiny
I wojna w Zatoce Perskiej
interwencja NATO w Bośni
Operacja Barras
Wojna w Afganistanie (od 2001)
                                                    
II wojna w Zatoce Perskiej

Ilustracja

Patrol SAS na Pustyni Libijskiej w 1943r.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Special_Air_Service

 

 

 

SAYERET MATKAL

 

SAYERET MATKAL

 

          Sayeret Matkal ( pol. Jednostka Rozpoznawcza Sztabu Generalnego) - izraelska jednostka sił specjalnych Sił Obronnych Izraela. Nazywana także jako Jednostka 269 lub Jednostka 262. Jej żołnierze nazywają ją zwyczajnie „Jednostka”. Siedzibą Sayeret Matkal jest obóz Sirkin, na przedmieściach miasta Petach Tikwa. Jednostka powstała w 1957 roku i była wzorowana na brytyjskim SAS. Jest przygotowana do prowadzenia szerokiej gamy operacji specjalnych: rozpoznania specjalnego i zbierania informacji wywiadowczych pola walki, antyterrorystycznych i kontr-terrorystycznych, głębokiego rozpoznania i działań wywiadowczych, oraz akcji bezpośrednich, działania specjalne na tyłach przeciwnika. Sayeret Matkal jest również używana do misji ratowania zakładników poza granicami Izraela. Jednostki, do których można porównać jednostkę Sajjeret Matkal pod względem podporządkowania i przeznaczenia, to np. amerykańska Delta Force czy brytyjski 22. Pułk SAS . Motto jednostki zostało zapożyczone z SAS i brzmi Who Dares Wins, co można dosłownie przetłumaczyć na: „Kto się odważy, zwycięża”.

        Sayeret Matkal została założona w 1957 roku przez majora Abrahama Arnana, byłego studenta jesziwy i żołnierza kompanii szturmowych Palmach. Arnan został pierwszym dowódcą Sajjeret Matkal. Otrzymał on silne wsparcie od pułkownika Davida Lazarusa, zastępcy dowódcy Korpusu Pancernego. Do nowej jednostki zebrano byłych żołnierzy Palmach, weteranów z jednostki komandosów „Jednostka 101” i byłych spadochroniarzy. Pierwotnie była to część „Aman Jednostki 157”, ale po roku rozpoczęła niezależną działalność jako elitarna jednostka sił specjalnych Sztabu Głównego. Strukturę organizacyjną oraz system szkoleń żołnierzy oparto na brytyjskim SAS. Członkowie jednostki byli szkoleni przez Beduinów w umiejętności odnajdywania śladów na pustyni, aby dzięki temu lepiej poruszać się w terenie i mieć przewagę nad przeciwnikiem. Dzięki wykorzystaniu helikopterów Sayeret Matkal mogła prowadzić działania operacyjne głębiej w terytorium sąsiednich państw arabskich niż jakakolwiek inna izraelska jednostka wcześniej. Większość działań operacyjnych Sajjeret Matkal jest ściśle tajnych, wiadomo jednak, że jednostka miała bardzo duży wpływ na rozwój izraelskiej armii. Między innymi opracowała taktykę infiltracji przy użyciu helikopterów. Ponadto wykorzystywanie przez jej członków pistoletów maszynowych Uzi przekonało izraelski przemysł zbrojeniowy do ich dalszego rozwoju i produkcji na większą skalę. Jeszcze do niedawna izraelskie siły zbrojne zaprzeczały istnieniu tej jednostki. Operacje były przypisywane „elitarnym komandosom”. Jednak ze względu na duże sukcesy odnoszone przez jednostkę w śmiałych operacjach, pod koniec lat 80 XX wieku wojsko przyznało się do istnienia Sajjeret Matkal i ujawniła niektóre tajemnice dotyczące jej operacji. Pomimo to, wiele szczegółów nadal pozostaje w tajemnicy.

 

          Niektóre działania zbrojne: Wojna sześciodniowa, Wojna na wyczerpanie, Wojna Jom Kippur, Wojna libańska, Pierwsza intifada, Intifada Al-Aksa, II wojna libańska.

 

 

 

                        Sayeret Matkal insignia.svg                                   

 Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sajjeret_Matkal

            https://en.wikipedia.org/wiki/Sayeret_Matkal

 

DELTA FORCE

 

DELTA FORCE

 

        Delta Force [1st Special Forces Operational Detachment-Delta (Airborne) - 1st SFOD-D (A) - Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych] to  amerykańska jednostka specjalna, utworzona w 1977 roku przez pułkownika Charlesa Beckwitha, wzorowana na brytyjskiej Special Air Service (SAS). Pułkownik brał udział w programie wymiany oficerów z brytyjską jednostką specjalną. Jest częścią Połączonego Dowództwa Operacji SpecjalnychStacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej.Nazwa "Delta" została zaczerpnięta przez samego pułkownika z operacji w Wietnamie o takim kryptonimie, w której brał on udział.

       Obsadę na ogół stanowią byli rangersi, „zielone berety” oraz żołnierze ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej i 82. Powietrznodesantowej, lecz przyjmowani są również żołnierze z innych jednostek amerykańskich – komandosi tej formacji wyspecjalizowani są w akcjach odbijania zakładników, głównie z uprowadzonych samolotów. Jednostka specjalizuje się w działaniach CT poza granicami kraju. Składa się z trzech szwadronów: A, B, C; każdy z nich w zależności od potrzeb misji może być podzielony na mniejsze jednostki.Delta współpracuje m.in. ze 160 Pułkiem Lotniczym Operacji Specjalnych (160th SOAR), brytyjskim SAS, niemieckim GSG 9 i polskim GROM.Jest najlepiej wyposażoną jednostką specjalną na świecie, sprzęt który otrzymuje jest najnowocześniejszy, jako pierwsza testuje prototypy w akcjach, część broni i sprzętu jest konstruowana tylko na jej potrzeby.

           Jedną z najsłynniejszych akcji jednostki jest nieudana próba odbicia zakładników w ambasadzie amerykańskiej w Teheranie w 1980 roku.

         Udane operacje Delty to: ochrona uczestników Igrzysk Panamerykańskich 1979 w Portoryko, akcje na Grenadzie w 1983, atak na więzienie Richmond Hill i uwolnienie więźniów, odbicie zakładników samolotu Kuwejckich Linii Lotniczych (1984), udział w inwazji na Panamę, poszukiwanie generała Manuela Noriegi i jego doradców, uwolnienie z więzienia Kurta Muse (1989), ochrona podczas wojny nad Zatoką Perską wysokich rangą oficerów amerykańskich, poszukiwanie Mohameda Farah Aidida w stolicy SomaliiMogadiszu, gdzie zginęło 18 amerykańskich żołnierzy oraz 1 pakistański, w tym m.in. snajperzy DELTY Randy Shughart i Gary Gordon, pośmiertnie odznaczeni Kongresowym Medalem Honoru (zob. bitwa w Mogadiszu (1993), misja na Haiti w 1994, odbicie zakładników z opanowanej przez terrorystów rezydencji ambasadora Japonii w Limie, polowanie na talibów i członków Al-Kaidy w Afganistanie (2001-2004), udział w operacji "Iraqi Freedom" w Zatoce Perskiej (od 2003).

                                                               

              Insygnia Delta Force                   

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Delta_Force

 

GSG 9 DER BUDNESPOLIZEI

 

GSG 9 DER BUDNESPOIZEI

 

             GSG 9 der Bundespolizei  (potocznie GSG 9; do 2005 Grenzschutzgruppe 9, Zespół nr 9 Federalnej Straży Granicznej) to niemiecka jednostka antyterrorystyczna, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, będąca wzorem dla odpowiedników z innych państw, utworzona po tragicznych wydarzeniach z IO w Monachium 1972 r. za zgodą ówczesnego ministra federalnego spraw wewnętrznych RFN Hansa-Dietricha Genschera.

           GSG 9, jak i Bundespolizei podlega Bundesministerium des Innern. Siedziba GSG 9 znajduje się w miejscowości Sankt Augustin pod Bonn. Nakryciem głowy funkcjonariuszy jest zielony beret. GSG 9 jest komórką organizacyjną Bundespolizei.

              GSG 9 jest używana do zwalczania terroryzmu, odbijania zakładników, eskortowania, zabezpieczania obszaru, neutralizacji wyznaczonych celów.  Proces selekcji składa się z trzech etapów. Mogą do niego przystąpić kandydaci z Bundespolizei lub Polizei po dwóch latach nienagannej służby. Najpierw odbywa się egzamin wstępny. Bada się poziom inteligencji, cechy psychiczne i sprawność fizyczną. Następnie odbywa się 13 miesięczny trening podstawowy polegający na doskonaleniu ogólnej sprawności fizycznej i umiejętności strzeleckich. Ostatnia faza szkolenia trwająca 9 miesięcy to już doskonalenie taktyki szturmowej i działanie zespołowe.

               Niektóre akcje GSG 9:

 1977 – Operacja „Magiczny Ogień” odbicie wszystkich 86 zakładników lotu Lufthansy 181 (Boeing 737) i zabicie 3 porywaczy na lotnisku w Mogadiszu – Somalia

 1982-1993 – aresztowania członków Frakcji Czerwonej Armii

 1994 – uwolnienie zakładników w Kassel

 2000 – pomoc w uwolnieniu zakładników na Filipinach

 2001 – pomoc w uwolnieniu 4 niemieckich turystów w Egipcie

 2001-2002 – aresztowania terrorystów powiązanych z zamachami z 11 września

  2003-2004 – działania w Iraku (ochrona ambasady w Bagdadzie)

 

 

 

                              GSG 9                                  

 

 

 Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/GSG_9

 

UNITED STATES NAVY SEALs

 

UNITED STATES NAVY SEALs

 

        United States Navy Sea, Air and Land (SEAL) ( Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd) to siły specjalne amerykańskiej marynarki. Prekursorem oddziałów SEAL był "UDT" (Underwater Demolition Team), który działał m.in. w czasie II wojny światowej i konfliktu koreańsko-amerykańskiego. Jednostkę sformowano 25 maja 1961 roku.

 The Only Easy Day Was Yesterday- Jedyny łatwy dzień był wczoraj. - MOTTO SEALs-ów

      Siły te powstały na polecenie amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Walczyły w każdym większym amerykańskim konflikcie od czasu wojny wietnamskiej. Dziś są używane do akcji bezpośrednich i specjalnych operacji rozpoznawczych. Biorą udział w tzw. VBSS – czyli opanowanie jednostek pływających.

      Kiedyś działały głównie w "taktyce niebieskiej" (jeziora, rzeki, morza, oceany) dziś są jednostką uniwersalną jeżeli chodzi o działania specjalne. Operują głównie na lądzie, również w konfliktach niebędących wojnami.

      Oddziały Marynarki Stanów Zjednoczonych Sea, Air and Land (SEAL) są elitarnymi oddziałami Sił Operacji Specjalnych Marynarki USA, którym powierzono zadania takie jak: zagraniczna obrona wewnętrzna, działania bezpośrednie, kontrterroryzm, zwiad specjalny. Ochotnicy, którzy przebrną przez 25-tygodniowy "podstawowy kurs niszczenia podwodnego" – BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL), dalej muszą odbyć szkolenie w ramach 16-tygodniowego kursu SQT (SEAL Qualification Training), aby zakwalifikować się do plutonu Navy SEAL, bądź plutonu SDV. Dopiero po przejściu tego specjalistycznego programu treningowego, mogą nosić i szczycić się Odznaką Walki Specjalnej znanej także jako Trójząb SEALsów. Odznaka ta (czasem zwana „Budweiser” z powodu jej podobieństwa do orła z logo firmy Anheuser-Busch) służy jako najszerzej znany znak rozpoznawczy wśród całych Sił Operacji Specjalnych. Jest zazwyczaj noszona wraz ze skrzydełkami spadochroniarzy Marynarki/Piechoty Morskiej, które są przyznawane po 10 skokach.

        W maju 2011 r. Navy SEALs została uhonorowana przez prezydenta Baracka Obamę Presidential Unit Citation – najwyższym odznaczeniem, jakie można przyznać w USA jednostce wojskowej.

      Operacje, w których jednostka brała udział:

 25 maja 1961 – prezydent Kennedy powołuje specjalną jednostkę o nazwie Navy SEALS.

 1 stycznia 1962 – możliwa działalność operacyjna.

 1963-1975 – udział w operacji w Wietnamie. O tym jak skuteczni byli komandosi świadczy określenie ich przez Vietcong: "Diabły z zielonymi twarzami". W tym konflikcie zginęło 49 komandosów.

 1983 – udział w operacji na Grenadzie.

 1989 – operacja "Just Cause" w Panamie, mająca na celu powstrzymanie Manuela Noriegi przed opuszczeniem kraju.

 1990 – udział w operacji "Pustynna Burza".

 1993 – udział w operacji "Restore Hope" w Somalii. Dokładnie – udział 4 operatorów SEALS z SEAL TEAM 6 w akcji "Irene" znanej np. z filmu Helikopter w ogniu (w grupie naziemnej płk. McKnighta).

 1997 – zatrzymanie zbrodniarza serbskiego Miroslava Tadicia – Bośnia.

 marzec 2002 – operacja "Anakonda" – Afganistan.

 2002 – udział w operacji "Enduring Freedom" – Afganistan.

 2003 – udział w operacji "Iraqi Freedom" – Irak.

 28 czerwca 2005 - udział w operacji "Red Wings" - Afganistan.

 2011 – operacja "Włócznia Neptuna" - zabicie Osamy bin Ladena – Abottabad, Pakistan.

 

         SEALs posiada 9 zespołów: SEALs TEAM ONE, SEALs TEAM TWO, SEALs TEAM THREE, SEALs TEAM FOUR, SEALs TEAM FIVE, SEALs TEAM SIX (DEVGRU- najbardziej elitarny zespół w tej elitarnej jednostce), SEALs TEAM SEVEN, SEALs TEAM EIGHT, SEALs TEAM TEN. Początkowo każda drużyna odpowiadała za inny obszar świata, lecz po rozpoczęciu Wojny z Terroryzmem jednostka musiała dopasować się do zmieniającej sytuacji i zrezygnowano z tego podziału.

          O jednostce i przeprowadzonych przez nią operacjach powstało wiele książek i filmów.

 

 Ilustracja

   Insygnia Special Warfare Command

 powszechnie używana jako symbol SEALs

 

 Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/United_States_Navy_SEALs